U našeho západního souseda, tj. v SRN, došly spolkové i zemské agrární výbory ve svém vyjádření k závěru, že nezpracovaný čistý rostlinný olej je vedle lihu v současné době jediná alternativa k fosilním palivům, a proto má být podporováno především v oblastech citlivých na životní prostředí. Příslušná směrnice Evropského parlamentu, která hovoří rovněž o rostlinném oleji jako o jednom z biopaliv, které mají postupně nahrazovat  paliva fosilní,  se nachází zde.
 
V tzv. zelené knize byl stanoven velmi skromný cíl ve výši podílu 20 % biopaliv do roku 2020.
Jak jistě víte nejen z medií, v současné době se nacházíme na hraně klimatického zlomu a čekají nás potopy a vymírání lesů. Na horách zmizí sníh, moře zaplaví obrovská území.

 

Vědci: Zmizí lesy, čekají nás záplavy a obří hurikány!

Vědci z Institutu Maxe Plancka v SRN varují: Evropě se děsivé změny nevyhnou! V nejbližších letech musíme počítat se záplavami na řekách. Hladina světových moří stoupne o 30 cm!

 

Letní teploty v Evropě budou stále nad 30 stupni Celsia. Trvalá sucha zpustoší Španělsko, jih Afriky a Austrálii. Budou menší srážky, zato mnohem prudší a nepředvídatelné, které způsobí časté záplavy. V zimě přestane sněžit, namísto toho přijdou deště. Z Atlantiku následkem toho zaútočí časté bouře. Roztají ledovce v horách, Alpy jako lyžařské centrum skončí. Nejprve přijdou záplavy, pak vysychání řek. V Karibiku se budou tvořit monstrózní hurikány, proti kterým byla Katrina jen větříčkem. Většina lesů změnu klimatu nepřežije. Bude nutné vysázet všechno znovu. Je možné ještě něco změnit? "Na vině je spalování uhlí a ropných produktů, které uvolňuje oxid uhličitý do atmosféry a způsobuje její přehřátí. Je nutné okamžitě snížit emise, jinak katastrofě nezabráníme," uzavírá profesor Guy Brasseur.
Dá se toto změnit? Jelikož člověk je na dopravě v dnešní době závislý a neobejde se bez ní, je třeba hledat náhradní řešení. Není zdaleka zapotřebí čekat 10-20 roků, zda a kdy bude vodíková technologie opravdu ekologická a běžně dostupná. Již dnes lze jezdit na obnovitelné nefosilní palivo – rostlinný olej – které neprodukuje žádný dodatečný CO2.
Nutnost odstranit závislost na fosilních palivech pochopila již i americká vláda, jak ukazuje tato krátká ukázka z interview s americkým prezidentem.

{mosimage}U našeho pokrokovějšího souseda, tj. v SRN, došly spolkové i zemské agrární výbory ve svém vyjádření k závěru, že nezpracovaný čistý rostlinný olej je vedle lihu v současné době jediná alternativa k fosilním palivům, a proto má být podporováno především v oblastech citlivých na životní prostředí.

 

Principiálně jsou u naftových vozidel používány dva druhy přestavby pohonu na rostlinný olej:

 

  • Jednonádržové
  • Dvounádržové
U jednonádržových systémů probíhá provoz výhradně na rostlinný olej, u dvounádržových systému se vozidlo startuje na naftu (bionaftu) a jakmile motor dosáhne pracovní teploty, přepne se na rostlinný olej.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací